Jdi na obsah Jdi na menu

Národ do sprchy!

vrstva-0.jpg

Kdyby měl hypotetický autor napsat sloupek, jako je tento, v době před pandemií, činil by tak hladce oholen, precizně ostříhán, pečlivě vymydlen a decentně navoněn. Ve sprše by byl ten den už dvakrát, uvádí svůj komentář šéfeditor MF DNES Bohumil Špaček.

A dnes, v době lockdownů a home office? Týž člověk by psal takovýto text zarostlý týdenním vousem, deodorantem a parfémem nedotčený.
A ve sprše jsem byl naposledy včera.

 


Našli se i takoví, kteří bez uzardění připustili, že sprcha jednou za týden jim úplně stačí.

Za poslední rok se změnila ohromná spousta věcí. Některé jsou nápadné na první pohled – respirátory třeba – jiné spíše vycítíte. Například to, že se lidé přestali mýt. Či se přinejmenším myjí podstatně méně často než dříve.

Jsou na to i tvrdá data. Ukazují, že ten, zdůrazňujeme, smyšlený muž ze začátku tohoto textu není zkrátka čuně – nebo aspoň není o moc větší čuně než jiní.

Jsou Češi s hygienou na štíru? A jak často se myjí cizinci? Zeptali jsme se

 

Například ve Velké Británii sedmnáct procent lidí přiznává, že se během lockdownu myje méně často. Téměř třetina Britů si v době pandemie nebere každý den čisté oblečení a čtvrtina si méně často myje vlasy, ukázal průzkum společnosti YouGov.

Prodeje deodorantů v Británii letí dolů, třetina lidí je používá méně než dříve. A kdekdo je dokonce nepoužívá vůbec – kupodivu často mladí lidé. Pětačtyřicet procent lidí ve věku od dvaceti do třiceti se prý bez deodorantu úplně obejde.

Britský list The Guardian shromáždil řadu přiznání, jak na tom teď lidé s hygienou jsou. Někteří se místo dvakrát denně sprchují jen jednou, ale našli se i takoví, kteří bez uzardění připustili, že sprcha jednou za týden jim úplně stačí.

Troufáme si odhadnout, že v Česku to nebude jiné. Ukazuje se, nakolik nás velmi časté mytí opravdu těší a nakolik je to jen sociálně podmíněná nutnost, aby člověk v práci, v hromadné dopravě či ve společnosti nebyl za smraďocha. A zrovna tak se ukazuje, jak je tento návyk mělký.

Mít možnost osprchovat se několikrát denně je totiž z historického hlediska nevídaný luxus. A netřeba si hned představovat země třetího světa z televizních dokumentů, kde lidé musí pro čistou vodu k nejbližšímu hydrantu několik kilometrů pěšky s kanystrem na hlavě. I u nás ještě před necelou generací žili lidé zcela běžně v domech, kde měli společný kohoutek na pavlači a koupali se v plechové vaně, kterou si jednou začas postavili doprostřed kuchyně.

Díky pandemii byli Češi zdravější. Může za to karanténa i strach z doktorů

 

V jedenadvacátém století rodiče naženou svoje malé děti do vany každý večer. Oni sami ve věku svých dětí byli pod sprchou sotva obden. A jejich rodiče v dětském věku mohli do vany jen v neděli. Však už se tam taky těšili.

Ti lidé, kteří teď v průzkumech přiznávají, že se koupou jednou týdně, se tedy svým způsobem vracejí k přirozenému stavu věcí. Třebaže nám ostatním v dnešní době připadají jako poněkud necivilizovaní.

Dermatologové proti trendu omezených sprch příliš neprotestují – vždyť přece léta upozorňovali, že mýt se mýdlem několikrát denně nedělá kůži dvakrát dobře.

Na rozdíl od dermatologů si myslíme, že třeba v MHD to změna k lepšímu rozhodně nebude. Když pandemie začínala, kolovaly návody, jak si mýt ruce „na doktora“. Ukázalo se, že to spousta z nás neví a ruce si myje špatně.

Už aby skončila. Aby pak nevyšlo najevo, že jediné, co si myjeme, jsou ty ruce.
 

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koupani-hygiena-pandemie-sprcha-cesi.A210425_200132_domaci_albe#paywall-locked

 

 


Statistiky

Online: 3
Celkem: 16296
Měsíc: 2586
Den: 79